ROZCESTNÍK


Jednotlivá alba jsou umístěna na facebookové stránce 

Vranovská putování


   VRANOV NAD DYJÍ

Stavba přehrady započala roku 1930 a roku 1932 už stála hráz samotná. Neuvěřitelné dílo. Jejím postavením zároveň vzniklo velké a dlouhé jezero, které se klikatí na délce téměř 30 kilometrů bývalým kaňonem Dyje od Podhradí nad Dyjí až k Vranovu.

Krásný okruh začínající přímo v obci Vranov pod Dyjí vedoucí malebným údolím NP Podyjí s dech beroucím pohledem na Hamerské vrásy. 

Okruh pojmenovaný po knížeti Karlu Clarym propojuje vyhledávaná historická a přírodní zákoutí Vranova s nečekanými výhledy do údolí Dyje. 

Okruh hraběnky Heleny se Vám nabízí k prozkoumání hned u vranovského zámku. Jedná se o krátký zhruba 3km příjemný pěší výlet částí vranovského zámeckého lesoparku s drobnými romantickými stavbami i bunkry meziválečného opevnění. 

Mlýn, který se nevzdal ani ohňovým plamenů, jež se ho snažily sedmkrát udolat. Jediný, který může ještě vyprávět, ostatní dva nacházející se v rámci malebného Vranova nad Dyjí se totiž nedochovaly. Grundův mlýn či Panský nebo Obecní, jak si jenom budete přát, je skutečným držákem. Na svět přišel roku 1703 společně se soukenickou dílnou na popud Michala Heřmana z Althannu a jeho život byl více než pohnutý...

Představíme Vám Pointnerův, později Jelenův mlýn, jehož osud byl stavbou Vranovské přehrady navždy zpečetěn. V jeho blízkosti však stávala barokní kaplička - poklona Panny Marie Třídubské, která byla přemístěna a můžeme ji obdivovat do dnešních dnů. 

Vyhlídka, která se nachází hned pod samotným vranovským zámkem a skýtá krásný pohled na Vranov nad Dyjí, Hamerské vrásy i Vraní věž, pyšně od roku 2001 nese jméno místního lesníka z doby vrcholného romantismu, kdy budování vranovského lesoparku bylo v plném rozkvětu.

Romantická Vyhlídka zamilovaných se nachází v serpentině spojující Vranov a Jevišovice. Skýtá krásný výhled na Vranov nad Dyjí - městskou část Benátky a zámek, který vás společně s legendou o pojištění lásky v podobě přimknutých zámečků, určitě chytne za srdce.

HRADY, ZÁMKY, ZŘÍCENINY

Jedná se o hrad přestavěný na barokní zámek. Byl původně vybudovaný jako jeden z prvků podyjské obranné soustavy při jižní hranici země. První písemný doklad o jeho existenci najdeme už v Kosmově kronice. Právem bývá nazýván barokní perlou. 

Jeden z nejromantičtějších hradů naší země čnící ze skály nad soutokem řeky Dyje a Želetavky, který byl důležitým opěrným bodem Přemyslovců. Původně se jednalo o dřevěný zeměpanský hrad, na kamenný byl přebudován Lichtenburky. Nechme se unášet proudy historie...

K tomuto putování nabízíme celý text a doplňující otázky s křížovkou pro děti i dospělé. Ke stažení ZDE

Na hraběcí stezce procházející částí lesoparku navštívíte několik saletů (staveb), které nechali zbudovat hrabata Daunové během let 1830-1880. K některým saletům se váží zajímavé příběhy. Kdysi tudy kolem hradu vedla stará kupecká stezka z Vídně na královské město Jemnici a dál na Prahu.

Dějiny Cornštejna se začaly psát v první polovině 14. století a jeho název by se dal volně přeložit z německého Zohn a Stein jako rozhněvaná skála. Cornštejn majestátně shlížící na Dyji, která jej obtéká ze tří stran, byl zbudován jako královská pevnost na posílení hradu Bítova a je neodmyslitelně spjat s rody Lichtenburků a Krajířů z Krajku. Vzpomeneme i na kostel nejsv. Trojice, který zdobil malebné údolí pod Cornštejnem až do zaplavení vodami Vranovské přehrady. 

Představíme vám zříceninu jednoho z nejstarších moravských hradů, který byl zbudován ve 13. století. Společně s Cornštejnem měl podpořit obranu královského hradu Bítova a zpevnit jižní pohraničí pro přemyslovský stát. Dnes se můžeme toulat pouze v troskách, které jsou dokladem bohaté moravské historie. Má to své kouzlo: kameny, zeleň, malebný pohled na Podhradí nad Dyjí a všudypřítomné stopy minulosti. 

K tomuto putování nabízíme celý text a doplňující otázky, které je možné využít jako úkoly např. při hledání pokladu. Ke stažení ZDE 

Romantická zřícenina přímo v srdci Národního parku Podyjí. Fauně a floře jste doslova na dosah, nechybí ani krásné výhledy na meandry Dyje. Budete se cítit jako v pohádce. 

Zavedeme vás k "Učebnici slohů", jak je trefně přezdíváno zámku v Uherčicích. Zámku, který má opravdu o čem vyprávět. Nepoznal jen pozlátko, o hospodářských zvířatech a hnojivech ví jistě více, než by si kdy přál. Chybělo jen málo a my dnes neměli co obdivovat.

Jihovýchodně od zámku byl založen francouzský park (asi ve 20. letech 19. století přebudován v přírodně krajinářském duchu), na nějž v jeho severním cípu navazuje anglický park. Z různých stavbiček, které dotvářely romantickou atmosféru parku, se dochoval pouze obelisk a umělá hradní zřícenina.

Hrad byl založen na počátku 13. století. První zmínka o hradu Šenkenberku pochází však až z roku 1325, kdy král Jan Lucemburský povolil Hrutovi z Rukštejna, aby prodal ves Chlupice u Hostěradic Jindřichu ze Šenkenberka. Poté ho vlastnili dědici Markvart a Protiva a řada dalších. Dnes na něj upomínají jenom nevelké zříceniny, zbytky zdí a hradebních příkopů. Dle průzkumů gotický hrad zanikl před polovinou 15. století, kdy vzal za své za válek Matyáše Korvína s Jiřím Poděbradským. 

Letohrádek není přístupný. Území je chráněno jako vzácná přírodní lokalita. Vznikl jako součást krajinných úprav vranovského panství. Je to jednopatrová polygonální věžovitá stavba krytá mansardovou stanovou střechou. V 50. letech 20. století se letohrádek na Braitavě ocitnul v hraničním pásmu. Stavba postupně chátrala. Na konci 80. let zbyly již jen obvodové zdi. Zámeček, již pod správou Národního parku Podyjí, prošel roku 1993 přestavbou podle dochovaných kreseb. Oprava letohrádku byla dokončena v závěru roku 1994. V současné době slouží potřebám národního parku.

OBCE VRANOVSKA


"Starý" Bítov 

(zatopená vesnice)

Nostalgický název původní obce pod hradem Bítov. Pamětníci o ní mluví jako o malebném hlubokém údolí, kde na jaře kvetly stráně mnoha barvami a od každého domku vedla pěšinka přímo na hrad... 

Zavedeme Vás do vesničky Bítov. Do vesničky, která byla v plenkách, když "Starý" Bítov odpočítával poslední vteřiny před zaplavením. Vesničky, které ustoupila Červená obora barona Haase. Vesničky, kterou nezaměníte s jinou i díky typickým barevným okenicím zdejších stavení. 


Lesná

Zavedeme Vás do malebné vesničky zvané Lesná, dříve zřejmě dle svého zakladatele Liliendorf (Lilienhof). Víska je to svým rozložením "špagetózní" a nám se v ní moc líbilo. Vznikla zřejmě v roce 1794 a překvapí Vás nejenom restaurací z větrného mlýna či kostelem vybudovaným z prostředků vybraných obecní nadací, ale Vašim očím jistě neunikne ani 1. české muzeum motocyklů ležící v samém srdci Lesné.

Letohrádek - lusthaus, lovecký zámeček, který se ukrývá v místech dřívější čížovské kančí obory přímo v jejím středu na centrálním křížení cest. Altán býval součástí komplexnější krajinářské úpravy této oblasti a sloužil i k pořádání hostin.

Na řece Dyji, v rozlehlém malebném údolí pod strmými skalami, leží obec, která se teprve od roku 1949 nazývá Podhradí nad Dyjí. Dříve to býval Frajštejn, Frejštejn, německy Freistein. Novodobý název je inspirován motivem zříceniny hradu, který obci ze všech pohledů dominuje. Vaše uši zde potěší hukot splavů, oči zase památky, ať již zmíněná zřícenina hradu Frejštejna, či kaple sv. Jana a Pavla nebo nedávno zrekonstruovaný sloup se sochou nejsvětější Trojice. Vaše smysly jistě zaujme i Zámeček Lubo s klavírem čnějícím přímo ze střechy. 

Německy Zaisa, je nejmenší a jediná vesnice ležící přímo v Národním parku Podyjí. Naleznete v ní návštěvnické středisko Správy Národního parku Podyjí a především jedinou dochovanou ukázku části bývalé želené opony v tehdejší Československé socialistické republice. 

V objetí pěti rybníků nedaleko Vranova nad Dyjí se skrývá vesnička Šafov. Jejím pokladem je jeden z nejstarších židovských hřbitovů na Moravě. Má velmi zvláštní atmosféru a kolem pěti set dochovaných náhrobků - němých svědků doby...

Zavedeme Vás do obce Mašovice, která leží v těsné blízkosti přírodního skvostu - Národního parku Podyjí. Samotné založení Mašovic se vztahuje k roku 1046 a víska má co nabídnout i v dnešních dnech. Jistě neopomenete osvěžení v azurově průzračné vodě Mašovického lomu a informace o významných archeologických objevech uskutečněných v nedávné době právě v této lokalitě by Vám také neměly zůstat utajeny.

Dnes Vás zavedeme do Lančova. Obce, která kráčela dějinami pod různými názvy: Lanczow, Lenčov, Landžov, Lančov, německy potom Landschau, a ve svých počátcích byla součástí vranovského zeměpanského statku. Leží jen 5 km od Vranova nad Dyjí, tak pojďme společně nakouknout.  

Panský dvůr, který kdysi překypoval životem, dvoru, který vznikl z podnikavosti hraběte Stanislava Mniszka a který nese stejné jméno jako jeho milovaná dcera. Současný pohled je bohužel žalostný. Ale kdo ví? Třeba nás majitel za pár let potěší zdařilou rekonstrukcí.

VYHLÍDKY, NÁRODNÍ PARKY

Dřevěná vyhlídka vám nabídne nádherný výhled do údolí řeky Dyje a na městečko Hardegg se siluetou středověkého hradu. Původní vyhlídkový altán z roku 1885 zvaný Luitgardina vyhlídka, který zpustl a byl zcela zničen, nahradila rekonstrukce Rakouského klubu turistů.

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek NP Podyjí. Své taje a kouzla před Vámi otevře Králův stolec. Společně zavzpomínáme i na Trauznický mlýn, na který měli naši předci pohled právě z této nádherné vyhlídky. 

Další krásná vyhlídková místa. Jedno nese název Dlouhá řeka, ostatní jména nenesou. Znojmo z nich budete mít jako na dlani. 

Vyhlídka nesoucí svůj název dle spisovatele indiánských příběhů - Charlese Sealsfielda, rodáka Karla Antona Postla z malebných Popic u Znojma, nabízí z monumentální skalní stěny úžasný panoramatický pohled do hluboce zaříznutého údolí Dyje. 

Pod skalnatým ostrohem se nachází nejstarší a zároveň jedna z nejznámějších viničních tratí Moravy - Šobes. Lokalita, kde se vinná réva pěstuje od středověku, údajně patří mezi deset nejlepších evropských vinařských poloh.

Zhruba 500 metrů z bítovské návsi Vás přivede na překrásnou vyhlídku zvanou Čertice. Ta, byť je její název trochu strašidelný, Vám velkoryse nabídne pohled doslova pohádkový. Zhlédnete nejenom protější zříceninu hradu Cornštejna čnící nad meandrující Dyjí, ale také zátoku Horka či rozhlednu Rumburak. 

Náhon vedoucí nikam, jez bezdůvodně čeřící vodu, zasypaná studna, zaslepený vchod do skály... To je současnost upomínající na devět mlýnů. Chtěli bychom se přenést v čase... Píše se 18. století a v dyjské krajině je možné slyšet klapot mlýnských kol. Ještě do 2. světové války se ozýval nejenom klapot mlýnů, ale vyráběl se zde papír, lidé ze Znojma, Brna i Vídně sem mířili za odpočinkem... Zákon o ochraně státních hranic z roku 1951 vše změnil. 

Místo, kam do poloviny 19. století směli jen lesníci či lovci, ale dnes se naštěstí vyhlídkou z něj můžeme kochat my všichni. Představíme Vám Ledové sluje. Skrývá se v nich nejméně patnáct jeskyní a pět dalších podzemních prostor, v nichž žije nejméně sedmnáct druhů netopýrů. Sluje s ohledem na bezpečnost bohužel nejsou návštěvníkům přístupné, ale proč se o nich nedozvědět více? Navíc nabízejí překrásnou vyhlídku s podmanivými pohledy do hlubokého údolí Dyje a protější svah lesního komplexu Braitavy.

Na pašeráckou stezku narazíte nedaleko obelisku nad Ledovými slujemi směrem k hraniční obci Čížov. Je vedená v horní třetině strmého zalesněného svahu a uchvátí Vás krásnými pohledy na lesní komplex Braitavy při hranici se sousedním Rakouskem. Zajímavé tvary poukazující na zvětrávání skal jsou všudypřítomné stejně jako výhled do dyjského údolí. 

Ze Šobesu co by kamenem dohodil... snoubící se s hranicemi mezi Českem a Rakouskem... řeč je o kultovním mystickém místě zvaném Heiliger Stein "Posvátný kámen". Návrší otevřené do dálek, pohanské obětiště i křesťanské poutní místo, to i mnohem víc. Genius loci je zde všudypřítomný. 

Vyhlídka na rekreační chatovou osadu zvanou Chmelnice. Zorným úhlem nám bude čtvero ročních období ve spojení s ptačí perspektivou. Necháme se vést fotografiemi, slovy a myšlenkami... 

Méně známé vyhlídky, které se nachází  ve významné lokalitě zvané Přírodní památka Orlí hnízdo. Nabízí pohled na Jelenovu zátoku, protější Mys Dobré naděje i čerpací stanici úpravny vody.

Krásná vyhlídková místa skýtající pohled na majestátní zříceninu Cornštejn, Vranovskou přehradu i obec Bítov. 

Méně známá vyhlídka se nachází nedaleko Lančova, jen malý kousek od chatové osady Pohádka. Nabídne Vám krásný pohled přímo ze špice poloostrova u Vranovské přehrady.

© 2020-2024 VRANOVSKÁ PUTOVÁNÍ, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky